Setkom Kompresör Teknik Servisi Tamiri Bakım Onarımı…

Setkom kompresör, pistonlu kompresör, tek kademeli pistonlu kompresör ve dizel kompresör türlerinde üretim yapmakta olup sektörünün öncü kuruluşları arasında yer almaktadır. Setkom Kompresör, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmek için bütün şartları karşılamakta olup gereken bakım ve servis ihtiyaçları karşılandığı taktirde yıllarca aynı performansta kullanılabilecek ürünler arasında yer almaktadır. Setkom kompresör teknik servisi tamiri bakım onarımı esnasında rutin olarak yapılması gereken bakımlar arasında kompresör ve hareket motoru yer almaktadır. Basınç, kompresörün bulunduğu ortamın sıcaklığı ve debinin sürekli olarak ölçülmesi ve değerlerinin normal düzeyde tutulması gerekmektedir. Aksi taktirde kompresörün bu bakımları gerektiği gibi yapılmazsa yaşayacağı ufak bir arızada dahi çalışmaz hale gelebilir.
Kompresörün soğutma sistemlerinin kalbi olduğu düşünülecek olursa kompresör servisinin aksatılması durumda tüm sistemin arıza yapmasını göze almış olacaksınız. Setkom kompresör teknik servisi tarafından yapılan bakımlar esnasında kompresörlerde yaşanan problemler elektriksel ve mekanik olarak ikiye ayrılır. Fakat bu arızalar kompresörlerin pistonlu, vidalı, kanatlı ya da sarmal olmasına bağlı olarak değişmektedir. Setkom Kompresör bakımı esnasında öncelikle kompresörün arızası tespit edilir. Eğer kompresörünüz hava üretmiyorsa ve pistonlu kompresör ise kompresörün hava emiş ya da basma valfinde arıza veya tıkanma meydana gelmiş olabilir. Yaşanan bu tıkanma kompresörün hava üretmesini engelleyeceğinden uzun süre müdahale edilmediğinde daha ciddi problemlere neden olabilmektedir. Setkom teknik servis tarafından bakım esnasında fark edilen arıza havanın kompresör debisinden fazla olduğuna ve basıncın yetersiz geldiğine dair ise motor bloğuna müdahale edilerek problem ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Kompresör arızaları Setkom yetkili teknik servisleri tarafından dıştan görülebilen, iç arızalar, elektrik arızaları, yağ tüketim problemleri gibi pek çok türde sınıflandırılmaktadır. Yetkili teknik servisler tarafından Setkom kompresöre ilk bakışta anlaşılabilen arızalar arasında kompresör kayışlarının kayması ya da kopması, kompresörün çalışmaması, kompresör pompasının çalışmaması ya da fanın çalışmıyor olmasıdır. Bu arızalarda kompresörlerin iç aksamına müdahale edilmeden orijinal parçalar ile değiştirilerek sorun ortadan kaldırılır. Setkom kompresörün iç arızaları ise genelde sistemsel problemler nedeni ile oluşmaktadır. İç arıza tespitinde sistemin basınç ve sıcaklık dereceleri izlenerek teşhis edilir. Fakat iç kısımda bulunan arıza mekanik ise ses ya da dokunma ile kolayca anlaşılabildiği için teknik servisler bu sorunları ortadan kaldırmak için cihaza ihtiyaç bulunmamaktadır. Fakat hasarlı kompresör valf ya da pistonlarını ve genleşme valf ayarlarında meydana gelen arızalarda cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Setkom kompresör tamiri esnasında tespit edilen elektriksel arızalar arasında soğutucu akışkanın kullanıldığı sistemde soğutucu tesisinde meydana gelen arızalarda üç etki meydana gelmiş olabilir. Sistemde az miktarda ya da çok miktarda soğutucu akışkan bulunuyor olabilir. Soğutucu akışkan, yağ, nem, hava veya diğer akışkan gazlar nedeni ile kirlenmiş olabilir.

Setkom Kompresör teknik servislerine başvuruda bulunan pek çok kompresör kullanıcısının sorunlarından biri de emniyet supabının sürekli olarak açılıp kapanıyor olmasıdır. Kompresörde yaşanan bu sorunun pek çok nedenle olabileceği bilinmekle birlikte kompresörün alt ve üst basınç ayarında yaşanan bozulma ve çıkış basıncının yükseliyor olmasından kaynaklanıyor olma ihtimali daha yüksektir. Bu durumda her ne kadar teknik servisten hizmet alınması gereken bir sorun olsa da kompresör kullanıcıları alt ve üst basınç ayarlarının sürekli kontrolünü sağlayıp düzelterek sorunu ortadan kaldırabilmektedir.
Setkom teknik servisler tüm bu problemler nedeni ile yaşayacağınız kompresör arızaları için Setkom kompresör tarafından özel eğitimler ve zorlu sınavlardan geçirilerek yetkilendirilmekte olup tüm sorunlarınızı dakikalar içerisinde ortadan kaldırmaktadır. Üstelik arızaların tespitinin en doğru şekilde yapılıyor olması sorunun odak noktasına inilerek hem dönüşü olmayacak arızaların ortadan kaldırılmasını sağlayacak hem de arızalı parçaların orijinalleri ile değiştirilmesi sonucunda kompresörünüzün ilk gün ki performansı ile çalışmasını sağlayacaktır.
Kompresörlerinizden sürekli yüksek performans elde etmek istiyorsanız mutlaka günlük, haftalık, aylık ve 6 aylık bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Günlük ve haftalık bakımlar için her ne kadar teknik servis desteğine ihtiyacınız olmasa da aylık ve 6 aylık bakımlar için bir teknik servis ile anlaşma yapmanız kompresörünüzde yaşanabilecek arızalara önceden müdahale edilmesini sağlayacak ve arızalı parçaların sonraki dönemlerde oluşturabileceği hasarları ortadan kaldıracaktır.